Операторът на IGB говори за възможните обеми от водород за транспортиране

Ляман Зейналова
30 November 2024

„Тази оценка ще ни помогне да адаптираме бъдещи проекти към инициативата „Европейски водороден гръбнак“ („European Hydrogen Backbone“), която има за цел да създаде трансгранична водородна мрежа в цяла Европа. Тъй като България и Гърция вече работят върху съвместни водородни стратегии и планират да интегрират своите мрежи, инфраструктурата на IGB потенциално би могла да подкрепи трансграничния поток от водород. Това не само ще засили енергийната устойчивост на региона, но и ще ускори процеса на декарбонизация в Източна Европа. Ние активно наблюдаваме тези процеси и сме готови да се адаптираме към новите изисквания“, е казала Теодора Георгиева.

Снимка: Скрийншот от БНТ

 

Интерконекторът „Гърция-България“ (IGB) има потенциала да пренася водород, смесен с природен газ, дори при ниски концентрации, което е в съответствие с целите на ЕС за чиста енергия и допринася за ангажиментите на България към климата, е казала в ексклузивно интервю пред агенция „Тренд“ изпълнителната директорка на ICGB Теодора Георгиева.

„Предварителните проучвания потвърждават възможността за смесване на малки количества водород с природния газ. Транспортирането на по-големи обеми обаче ще изисква допълнителни целеви инвестиции в модернизация на инфраструктурата“, е обяснила тя.

Според Георгиева в момента ICGB проучва пазарния интерес към услугите за транспортиране на водород, за да разбере дали има значително търсене на такива услуги в региона.

„Тази оценка ще ни помогне да адаптираме бъдещи проекти към инициативата „Европейски водороден гръбнак“ („European Hydrogen Backbone“), която има за цел да създаде трансгранична водородна мрежа в цяла Европа. Тъй като България и Гърция вече работят върху съвместни водородни стратегии и планират да интегрират своите мрежи, инфраструктурата на IGB потенциално би могла да подкрепи трансграничния поток от водород. Това не само ще засили енергийната устойчивост на региона, но и ще ускори процеса на декарбонизация в Източна Европа. Ние активно наблюдаваме тези процеси и сме готови да се адаптираме към новите изисквания“, е добавила тя.

Трябва да се отбележи, че интерконекторът Гърция-България свързва България с Южния газов коридор и е част от Вертикалния газов коридор. Този тръбопровод укрепва енергийната свързаност и сигурността в региона, като осигурява достъп до природен газ от нови, диверсифицирани източници.

В момента капацитетът на газопровода е 3 милиарда кубически метра годишно с възможност за разширяване до 5 милиарда кубически метра годишно. Интерконекторът осигурява около 70 процента от вътрешното потребление на природен газ в България.

Източник: https://www.trend.az/business/green-economy/3977112.html