„Освен това, като част от Стратегията „Глобален портал“ („Global Gateway Strategy“) в Централна Азия, както и от Транскаспийския международен транспортен маршрут (TITR), ние ще съсредоточим вниманието си върху повишената свързаност между Европа и Централна Азия, включително върху енергийна свързаност, привличането на инвестиции, подобряването на търговските потоци и увеличаването на стабилността и растежа в региона. Узбекистан е ключов играч в търговските пътища на Централна Азия и подобрената инфраструктура по Транскаспийския международен транспортен маршрут (TITR) ще осигури на страната по-пряк достъп до европейските пазари през Каспийско море и Кавказ“, е казал Тойво Клаар.
Снимка: Делегация на Европейския съюз в Узбекистан
Стратегическата цел на Европейския съюз в краткосрочна перспектива е своевременното подписване на Споразумението за засилено партньорство и сътрудничество (Enhanced Partnership and Cooperation Agreement - EPCA) с Узбекистан, е заявил в ексклузивно интервю за агенция „Trend“ посланикът на Делегацията на Европейския съюз в Узбекистан - Тойво Клаар.
„Най-важната задача за мен е да осигуря приемственост в широкото сътрудничество, което имаме между Делегацията на ЕС и властите на Узбекистан във всички области. Вече установих добри работни отношения с представители на правителството и парламента на Узбекистан, регионалните власти , академичните среди и гражданското общество Моите основни приоритети включват подготовката за ключовите събития, които ще се състоят през следващата година, като първата по рода си среща на върха „ЕС - Средна Азия“ и „Икономически форум ЕС - Средна Азия“ и продължаване на работата по всички аспекти на Глобалния портал, включително по цифровата свързаност и критичните суровини. Това идва след изключително успешните Икономически дни на ЕС в Узбекистан в началото на ноември, а в момента представяме деветия филмов фестивал на ЕС в Узбекистан“, е казал посланикът.
Според него, ЕС остава привързан към укрепването на процеса на реформи и демократичния преход в Узбекистан. ЕС отвори пазарите си за узбекски стоки чрез режима GSP+ и се ангажира заедно с местните власти, да помогне за създаването на подходящ бизнес климат в Узбекистан, който да привлече още повече европейски инвестиции.
Той също така е споменал Многогодишната индикативна програма на ЕС (MIP) за 2021-2027 г., която има за цел да подкрепи Стратегията 2030 - Узбекистан, като наблегне на три основни области, които са „на фокус“: добро управление, зелен преход на икономиката и устойчив агро- хранителния сектор. Междусекторните теми за цифровизацията, равенството между половете и правата на човека, допълват тези области.
„Отделихме 76 милиона евро за проекти, които се занимават с корупцията, подобряват предоставянето на обществени услуги, усъвършенстват законите за околната среда, почистват опасните химически отпадъци, подпомагат Узбекистан при влизането в СТО, насърчават иновациите в селскостопанския сектор и действат и в много други области.
След проведения наскоро средносрочен преглед, ние ще продължим да подкрепяме споменатите приоритети, като същевременно добавяме нови. Тези приоритети включват териториално планиране, транспорт и критични суровини, всички от които са неразделна част от инициативата „Global Gateway“ на Европейския съюз“, е подчертал Тойво Клаар.
Той е заявил, че инициативата на ЕС за предоставяне на обществени услуги е постигнала забележителен успех в цифровата трансформация на над 40 услуги, включително с рационализирания процес на подаване на заявление за получаване на акт за раждане. Това значително е облекчило достъпа на узбекските граждани до тези услуги, особено в слабо обслужваните селски региони.
„Освен това цифровизирането на публичните услуги значително намали риска от корупция. В селскостопанския сектор, който е от особено значение за регионите, ЕС консултира правителството [на Узбекистан] относно необходимите реформи, за да направи сектора по-печеливш, по-устойчив на изменението на климата, по-щадящ околната среда и по-добър в производството на по-безопасна храна за потребителите. Тук се съсредоточаваме върху милионите дребни стопани, които са гръбнакът на продоволствената сигурност на Узбекистан. Успехите включват първите стъпки в поземлената реформа, осигуряването на по-сигурни права на владение на земята и приемането на закона за безопасност на храните. По-специално, подпомогнахме и градинарите и животновъдите да подобрят производството си с технически съвети, преференциални кредити и рехабилитация на напоителни системи“, е отбелязал Посланикът.
Той подчерта, че чрез проекта SECCA (Sustainable Energy Connectivity in Central Asia - Устойчива енергийна свързаност в Средна Азия), ЕС съсредоточава вниманието си върху енергийната ефективност и зеления преход в Централна Азия. Целта е да се подкрепят страните от Централна Азия в усилията им за енергиен преход чрез надграждане на потенциала на региона в сферата на възобновяемата енергия и капацитета за по-висока енергийна ефективност, както и чрез насърчаване на устойчива енергийна свързаност в региона. Освен това, с Регионалната европейска екипна инициатива (Regional Team Europe Initiative - TEI) за енергия, вода и изменение на климата, Съюзът ще продължи да подкрепя потенциала за производство на зелена енергия в страните от Централна Азия.
„Освен това, като част от Стратегията „Глобален портал“ („Global Gateway Strategy“) в Централна Азия, както и от Транскаспийския международен транспортен маршрут (TITR), ние ще съсредоточим вниманието си върху повишената свързаност между Европа и Централна Азия, включително върху енергийна свързаност, привличането на инвестиции, подобряването на търговските потоци и увеличаването на стабилността и растежа в региона. Узбекистан е ключов играч в търговските пътища на Централна Азия и подобрената инфраструктура по Транскаспийския международен транспортен маршрут (TITR) ще осигури на страната по-пряк достъп до европейските пазари през Каспийско море и Кавказ“, е казал Тойво Клаар.
Тойво Клаар е припомнил, че през януари 2024 година, ЕС проведе конференция на инвеститорите в Брюксел, която събра правителства, финансови институции, бизнеса и гражданското общество от Европа и Централна Азия, за да обсъдят необходимите инвестиции за превръщането на Транскаспийския международен транспортен маршрут (TITR) в авангарден, мултимодален и ефективен маршрут, свързващ Европа и Централна Азия в рамките на 15 дни. Това ще бъде необходимо за стимулиране на търговията и инвестициите между ЕС и Узбекистан през следващите години. Приблизителната нужда от инвестиции, свързани с TITR, възлиза на 18 милиарда евро.
„Инвестициите в Централна Азия, заедно с регионалната свързаност на Узбекистан и потенциалът за икономически растеж, показват положителна тенденция. Участието на ЕС въвежда по-високи стандарти за устойчивост, цифровизация и ефективност в инфраструктурните проекти. Узбекистан може да спечели от възприемането на тези практики, които ще подобрят цялостното качество на неговия транспортен и логистичен сектор Освен това инфраструктурните проекти, свързани с TITR, могат да създадат работни места в строителството, логистиката и поддържащите сектори Следователно това не само ще увеличи търговията, но ще стимулира местните икономики и ще насърчи развитието на уменията“, е добавил Посланикът.
Трябва да се отбележи, че през септември 2024 година, Тойво Клаар беше назначен за посланик на ЕС в Узбекистан след продължила седем години кариера като специален представител на Европейския съюз за Южен Кавказ и кризата в Грузия.