Айнур Тумъшева: Средният коридор е най-изгодният маршрут за транспортиране на „зелен“ амоняк от Казахстан до Европа

Альона Павленко
25 November 2024

„Ние оценихме техническата осъществимост на използването на средния коридор за транспортиране на зелен амоняк и заключихме, че това е напълно жизнеспособен маршрут. Всичко ще зависи от сключването на дългосрочни договори с купувачи в Европа на принципа „вземи или плати“ (Take-or-Pay; ToP). Ако има търсене в Европа, тогава най-вероятно амонякът ще минава през Азербайджан“, е казала Айнур Тумъшева.

Снимка: Trend News Agency

 

Средният коридор е най-изгодният маршрут за транспортиране на зелен амоняк от Казахстан до европейския пазар, е казала в ексклузивно интервю за информационна агенция „Trend“ Айнур Тумъшева, инвестиционен директор на проекта „Hyrasia One“, регионален представител на „SVEVIND Energy Group“ в Казахстан.

Тумишева е обяснила, че проектът „Hyrasia One“, който се изпълнява от немската компания „SVEVIND Energy Group“ в Мангистауска област на Казахстан, е насочен към изграждането на завод за производство на зелен водород.

„Работим по проекта „Hyrasia One“ вече три години. Въпреки че все още сме в начален етап, постигнахме значителен напредък. Завършихме предварителни проучвания с консултантската компания „Genesis“, започнахме екологични и социални прегледи и сме в процес на получаване на необходимите разрешителни и ресурси“, е казала Айнур Тумъшева.

Инвестиционният директор отбеляза, че „Hyrasia One“ е зелен проект и неговите разработчици се ангажират да се придържат към международните екологични стандарти, включително тези, установени от Световната банка (СБ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).

Тя е отбелязала, че оценката на екологичното и социалното въздействие, която се извършва в момента, взема предвид аспекти като биоразнообразието, използването на водата, археологическите изследвания и миграцията на птици и прилепи. Всички тези аспекти са важни, за да се гарантира, че проектът отговаря на най-високите екологични стандарти.

„Стремим се да минимизираме въздействието върху околната среда на всички етапи – от строителството до експлоатацията на проекта. Това е важно не само за привличане на финансиране, но и за изпълнение на нашите задължения за развитие на зелена енергия“, е обяснила Айнур Тумъшева.

Като част от проекта „Hyrasia One“ се работи и по логистиката на транспортирането на зелен амоняк. Тумишева е отбелязала, че крайният продукт, зеленият водород, ще бъде превърнат в амоняк за по-лесно транспортиране.

„Зеленият амоняк е енергиен носител, който използваме за дълготрайно транспортиране. Проведохме цялостна логистична оценка с нашия партньор „Deutsche Bahn“, като проучихме съществуващите инфраструктурни коридори, свързващи Казахстан с Европа и Азия“, е казала тя.

Според Тумъшева най-благоприятният маршрут за транспортиране на зелен амоняк към Европа е Средният коридор, който пресича Каспийско море и минава през Азербайджан.

„Ние оценихме техническата осъществимост на използването на средния коридор за транспортиране на зелен амоняк и заключихме, че това е напълно жизнеспособен маршрут. Всичко ще зависи от сключването на дългосрочни договори с купувачи в Европа на принципа „вземи или плати“ (Take-or-Pay; ToP). Ако има търсене в Европа, тогава най-вероятно амонякът ще минава през Азербайджан“, е казала Айнур Тумъшева.

Тя е подчертала също така, че успехът на проекта ще зависи от сключването на надеждни споразумения с европейските купувачи за осигуряване на стабилно търсене на зелен амоняк, което ще оправдае инвестициите в транспортна инфраструктура.

Тумъшева е отбелязала, че привързаността на Казахстан към възобновяемата енергетика е важен елемент от проекта „Hyrasia One“. Страната си е поставила амбициозни цели за намаляване на въглеродните емисии като част от ангажиментите си по Парижкото споразумение. Казахстан има за цел да постигне нулеви нетни въглеродни емисии до 2060 година и активно разработва проекти за възобновяема енергия, особено вятърна и слънчева енергия.

„В момента възобновяемите енергийни източници осигуряват около 6,5% от общата енергия в националната мрежа на Казахстан и правителството цели да увеличи това число до 15% до 2030 г. Казахстан има огромен потенциал за развитие на възобновяема енергетика, особено в областта на вятърната и слънчевата енергия. Географските условия на страната са идеални за мащабно производство на възобновяема енергия“, е казала тя.

По думите на Тумъшева, Казахстан има всички шансове да се превърне в регионален център не само за зелен водород, но и за зелена електроенергия. Тя припомни скорошното споразумение между Азербайджан, Казахстан и Узбекистан за евентуално създаване на електропровод за пренос на зелена енергия към ЕС.

„Както Казахстан, така и Узбекистан имат отлични вятърни ресурси и ние измерваме тези ресурси вече две години. Тези условия могат да превърнат региона във важен играч на световния пазар на възобновяема енергия“, добавила е тя.

Тумъшева е засегнала и по-широкия потенциал за развитие на проекти за възобновяема енергия в региона. Тя е споменала, че „SVEVIND Energy“ вече е реализирала мащабен проект в арктическата част на Швеция - най-големият вятърен парк на сушата в Европа. Проектът „Hyrasia One“ в Казахстан обаче в момента е единственият проект на SVEVIND за зелена енергия извън Европа.

„Като се имат предвид отличните условия за [генериране на] вятърна и слънчева енергия в Казахстан и съседните страни, има огромен потенциал за бъдещи проекти за възобновяема енергия не само в Казахстан, но и в съседните страни“, е казала тя.

Въпреки дългосрочния потенциал за по-нататъшно разширяване в региона, Тумъшева подчерта, че непосредственият фокус на SVEVIND остава върху проекта „Hyrasia One“.

„Засега „Hyrasia One“ е единственият голям проект, който разработваме в този регион, но е ясно, че има значителен потенциал за бъдещи инвестиции във възобновяема енергия в цяла Централна Азия“, е казала Айнур Тумъшева.

Източник: https://www.trend.az/business/transport/3973852.html