„ШУША. ИСТОРИЧЕСКА И КУЛТУРНА СТОЛИЦА НА АЗЕРБАЙДЖАН“

BLACKSEA-CASPIA
9 December 2022

Книгата на проф. Елчин Ахмадов „Шуша. Историческа и културна столица на Азербайджан“ имаше своето първо представяне в Националния пресклуб на БТА в София. Монографията представя с факти  периода от създаването на град Шуша до наши дни. Научен редактор и преводач от азербайджански е София Шигаева-Митревска, рецензенти са: доц. д-р Дария Крачунова-Николиева и доц. д-р Теодор Дечев.  

На 5 януари 2021 г. президентът на Азербайджан Илхам Алиев обявява град Шуша в Нагорни Карабах за културна столица на страната. Това става, след като на 8 ноември 2020 г. градът преминава под контрола на Азербайджан и е освободен от окупация след подновените на 27 септември 2020 г. сражения за Нагорни Карабах.

В Азербайджан 2022 година е обявена за  „Година на Шуша", а на 31 март 2022 г. на извънредното заседание в Бурса на министрите на културата на страните от Международната организация за тюркска култура (ТЮРКСОЙ), град Шуша е избран за културна столица на тюркския свят за 2023 година.

„В монографията се изследва древното историческо, културно и стратегическо значение на Шуша, който е историческа и културна столица на Азербайджан“, каза авторът в онлайн включването си по време на събитието.  

Елчин Ахмадов е професор по международни отношения  и доктор на политическите науки. Той определя отношенията между Азербайджан и България като развиващи се „на високо ниво“ и допълни, че „България винаги е защитавала справедливата позиция на Азербайджан, особено по въпроса за териториалната цялост на нашата страна. Това е проява на приятелството между двете държави и развиващото се сътрудничество във всички области“.

Замъкът Шуша е създаден през 1752 година, 5 години по-късно столицата на Карабах е преместена в Шуша. „Искаме този град де се върне към първоначалната си слава, отново да се превърне в перлата на региона“, каза проф. Ахмадов.

Н.Пр. Хюсеин Хюсеинов, посланик на Азербайджан в България, акцентира върху личностите от Шуша, които са представени в изданието и имат заслуги в обществено-политическия и културния му живот. В тома са представени и снимки на културни и архитектурни паметници.

„Шуша винаги е имал огромна роля в културния, социалния и политическия живот на Азербайджан“, каза посланикът Хюсеин Хюсеинов. Той допълни, че градът е един от главните центрове на азербайджанските занаяти, търговия и култура. „Шуша за Азербайджан е като Велико Търново за българите“,  подчерта Хюсеин Хюсеинов и припомни, че в края на месец септември т.г. двата града са подписали меморандум за побратимяване.

Азербайджан е първата светска мюсюлманска държава. През 1830 е открито първото светско училище в страната, в което са се обучавали и момичета. Това училище спомага за развитието не само на Азербайджан, но и на целия регион.

„Много малко хора си дават сметка, че всъщност Азербайджан има огромен принос към културите на поне две империи – Персийската и Руската. Много малко хора си дават сметка и че в рамките на модернизацията на това огромно пространство – някогашната Руска империя – град Баку, например, е бил вторият и почти равен по значение като индустрия на Санкт Петербург“, разказа доц. Теодор Дечев от Лаборатория по проблемите на Черноморския и Каспийския регион при Висшето училище по сигурност и икономика (ВУСИ). Издателският комплекс на ВУСИ издава тази монография.

„Сюжетът на книгата е за това, което най-общо културните антрополози наричат свещени места на паметта за всеки народ. Така, както за българите, такива свещени места са старите столици“, каза по време на представянето д-р Пламен Димитров от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Проф. Ахмадов е направил задълбочено проучване, изследване и събиране на факти и всякаква информация за историческите и архитектурните обекти на Шуша, който напомня за европейските средновековни градове, за природата и видните й личности. Вълнуващо е да се прочете от първа ръка за архитектурата на града и неговите здания и крепости, за развитието на занаятите, училищната дейност, научно-изследователската работа и управлението на града.“, коментира Олга Манолова от ВУСИ.

„След 44-дневната война и сключеното тристранно примирие, страницата от историята все още не е затворена“, каза Н.пр. Хюсеин Хюсеинов и допълни, че „всеки конфликт оставя своя отпечатък и мъка върху съдбите на хората. През последните 30 години, земите около Шуша, най-плодородните земи на Нагори Карабах, са изоставени и са превърнати в минно поле с противотанкови и противопехотни мини. Президентът на Азербайджан Илхам Алиев определя разходите по разминирането, че ще струват колкото построяването на 5 милиона апартамента. Войната е спечелена, остава да се извоюва мира“.

Скоро книгата ще бъде достъпна и онлайн на сайта на ВУСИ.