Кратък преглед на усилията на Казахстан за развитие на Средния коридор през 2023 година

Али Хасъмов
10 January 2024

Средният коридор свързва контейнерните железопътни товарни мрежи на Китай и страните от Европейския съюз през страните от Централна Азия, Кавказ, Турция и Източна Европа. Многостранна мултимодална транспортна инфраструктура свързва фериботните терминали на Каспийско и Черно море с железопътните системи на Китай, Казахстан, Азербайджан, Грузия, Турция, Украйна и Полша. Средният коридор допринася за увеличаване на товарния трафик от Китай към Турция, както и към европейските страни и в обратната посока.

Карта: Trans-Caspian International Transport Route

 

Казахстан работи за развитието на своя участък от Транскаспийския международен транспортен маршрут (TMTM или Среден коридор).

Според официалните данни, за 11 месеца през морските пристанища Актау и Курък по маршрута TMTM са превозени 2,5 милиона тона товари - увеличение от 107% спрямо миналата година. За първи път тази година казахстанският нефт беше транспортиран по коридора TMTM.

В същото време, за развитието на маршрута, през октомври 2023 г. железопътните администрации на Казахстан, Азербайджан и Грузия подписаха учредителни документи за създаване на единен оператор на логистични услуги. На ред с това, страните, заедно с Турция, работят за синхронизирано премахване на „тесните“ места по маршрута.

Освен това, за да се подобрят логистичните услуги, се разглежда въпросът за създаване на „единен прозорец“ за транспортиране чрез TMTM. Пълноценното пускане в експлоатация на цифровия транспортен коридор е планирано за 2024 година.

През октомври 2023 година бяха подписани споразумения за развитие на TMTM с Китай, които предвиждат увеличаване на експортно-вносните и транзитни превози, помощ от страна на КНР при финансиране на проекти за пристанищна инфраструктура, развитие на мултимодален транспорт по TMTM и други такива.

За да се намали времето, необходимо за доставка на стоки по шосе до пристанищата Актау и Курък, се планира изграждането на магистрала с републиканско значение "Шалкар - Бейнеу" с дължина 515 километра. В момента се разработва технико икономическата обосновка.

Прилагането на мерки за развитие на маршрута ще позволи увеличаване на пропускателната му способност до 10 милиона тона годишно през 2027 година.

Трябва да се отбележи, че Средният коридор свързва контейнерните железопътни товарни мрежи на Китай и страните от Европейския съюз през страните от Централна Азия, Кавказ, Турция и Източна Европа.

Многостранна мултимодална транспортна инфраструктура свързва фериботните терминали на Каспийско и Черно море с железопътните системи на Китай, Казахстан, Азербайджан, Грузия, Турция, Украйна и Полша.

Средният коридор допринася за увеличаване на товарния трафик от Китай към Турция, както и към европейските страни и в обратната посока.

Маршрутен влак, движещ се по този коридор, доставя стоки от Китай до Европа средно за 20-25 дни и това е едно от основните предимства на този транспортен коридор.

Източник: https://www.trend.az/casia/kazakhstan/3846823.html