„Ние активизираме нашите усилия за предоставяне на техническа помощ и развитие на потенциала на нашите страни-участнички за разработване и внедряване на ефективни планове за действия в областта на климата.
Освен това, ние укрепваме партньорствата и сътрудничеството с други многостранни банки за развитие (Multilateral Development Banks - MDBs), международни организации и играчи от частния сектор, за да мобилизираме допълнителни ресурси и експертиза за действия в областта на климата“, е заявил председателят на Групата на Ислямската банка за развитие, д-р Мохамед Сюлейман Ал-Джасер.
Снимка: Ислямска банка за развитие (IsDB)
Като част от съвместно изявление, прието на COP29, Ислямската банка за развитие (IsDB) се ангажира да предприеме няколко конкретни действия в подкрепа на постигането на амбициозни резултати в областта на реакцията на климатичните промени.
Това е казал председателят на „IsDB Group“ – д-р Мохамед Сюлейман Ал-Джасер в ексклузивно интервю за информационна агенция „Trend“.
Председателят на „IsDB Group“ е отбелязал, че по време на COP29 многостранните банки за развитие (Multilateral Development Banks - MDBs) са обявили прогнози за техния принос към действията, свързани с изменението на климата, в размер на 170 милиарда щатски долара годишно до 2030 година, от които 120 милиарда щатски долара ще отидат за страни с ниски и средни доходи.
„Като част от съвместното изявление, прието на COP29, „IsDB Group“ се ангажира да предприеме няколко конкретни действия в подкрепа на постигането на амбициозни резултати в областта на действията в отговор на климатичните промени. В IsDB Group сме си поставили амбициозната цел да разпределяме 35 процента от общото ни финансиране за климатични проекти до 2025 година, като значителна част от средствата ще бъдат за постигане на адаптиране и устойчивост.
През 2023 година, 46 процента от общия обем на одобрените проекти на Банката са били за инициативи в областта на действията по климата, което демонстрира силен и амбициозен ангажимент към осъществяването на нисковъглеродни и подкрепящи устойчивостта на климата проекти. Ние напълно съобразихме нашите суверенни операции с целите на Парижкото споразумение, като гарантирахме по този начин, че нашите финансови потоци подкрепят нисковъглеродни и засилващи устойчивостта на климата пътища за развитие“, е казал д-р Мохамед Сюлейман Ал-Джасер.
Той е отбелязал, че за въвеждане на иновативни финансови инструменти чрез ислямския финансов пазар, IsDB ще продължи да използва своята Рамкова програма за устойчиво финансиране, за да издава зелени и устойчиви инструменти „Сукук“, мобилизирайки ресурси за щадящи климата проекти.
„Ние активизираме нашите усилия за предоставяне на техническа помощ и развитие на потенциала на нашите страни-участнички за разработване и внедряване на ефективни планове за действия в областта на климата.
Освен това, ние укрепваме партньорствата и сътрудничеството с други многостранни банки за развитие (Multilateral Development Banks - MDBs), международни организации и играчи от частния сектор, за да мобилизираме допълнителни ресурси и експертиза за действия в областта на климата.
Тези ангажименти отразяват нашата привързаност към съдействието на значими и трансформиращи промени в страните - участнички, подкрепяйки техните усилия за постигане на устойчиво развитие и укрепване на устойчивостта в условията на изменение на климата“, е добавил председателят на Групата на Ислямската банка за развитие, д-р Мохамед Сюлейман Ал-Джасер.
Източник: https://www.trend.az/business/economy/3994825.html
Бележка на редакцията: „Сукук“ са основните инструменти на капиталовия пазар в ислямските финанси, които следват принципите на шериатското (ислямското) право и предлагат характеристики с фиксиран доход, подобни на облигациите, въз основа на споделянето на основните печалби или потоци от доходи. По този начин, на практика „Сукук“ може да се разглежда като ислямски финансов еквивалент на облигациите. (Виж: Guidance on Green, Social and Sustainability Sukuk, April 2024, International Capital Market Association (ICMA), Islamic Development Bank (IsDB), LSEG, https://www.icmagroup.org/assets/documents/Sustainable-finance/ICMA-IsDB-LSEG-Guidance-on-Green-Social-and-Sustainability-Sukuk-April-2024.pdf ).