В навечерието на 20 януари, Деня на националния траур, френският посланик в Азербайджан - Ан Буайон посети Алеята на шахидите (мъчениците). Френската посланичка сподели в социалните мрежи:
„В този ден на траур, 35-ата годишнина от трагедията от Черния януари, ние, заедно с нашите европейски колеги, почитаме в тъга паметта на жертвите на събитията от януари 1990 г.“, написа посланик Ан Буайон.
Снимка: Делегация на ЕС в Азербайджан
Посланичката на Франция в Азербайджан - Ан Буайон сподели публикация в социалната мрежа X във връзка с 35-ата годишнина от трагедията на 20 януари 1990 година.
„В този ден на траур – 35-ата годишнина от трагедията „Черен януари“ – ние, заедно с нашите европейски колеги, почитаме паметта на жертвите на януарските събития от 1990 г.“, се казва в публикацията на посланика.
Напомняме, че днес се навършват 35 години от трагедията на 20 януари 1990 година.
Източник: https://www.trend.az/azerbaijan/politics/3995366.html
Бележка на редакцията: На 20 януари 1990 година, по заповед на министъра на отбраната на СССР – Дмитрий Тимофеевич Язов, (който ще влезе в историята най-вече като метежник – организатор на опита за преврат и за въвеждане на военно положение в СССР и като инициатор на така наречения ГКЧП - Государственный комитет по чрезвычайному положению, в периода 19 – 22 август 1991 година), град Баку е атакуван по въздух, море и суша от части на Съветската армия. По свидетелствата на живи участници в събитията, войниците от съветската армия стрелят „по всичко което се движи“ – по гражданите на улицата, по линейките и дори по автомобилите на местната милиция.
Този човекоядски акт се дължи на обстоятелството, че по това време предстоят избори, за които е било сигурно, че ще бъдат спечелени от опозицията в Азербайджан. По това време множество граждани, излизат на улиците на Баку и блокират входовете на казармите в града, за да не допуснат излизането на армията, която е имала инструкции да поеме контрола над столицата на тогавашната Азербайджанска ССР. Хората използват ненасилствени методи, подобни на тези на Махатма Ганди, но от Москва разпореждат въоръжена интервенция. Смята се, че самият Горбачов не е бил против, макар че не е дал формална заповед за нападението.
Опозиционното движение в Азербайджан е катализирано от агресивните действия на Армения, която предявява териториални претенции срещу Азербайджан за тогавашната Автономна област Нагорни Карабах, която е част от Азербайджанската ССР. Арменското сепаратистко движение в Нагорни Карабах е покровителствано в голяма степен от държавното ръководство на СССР.
Нашествието на Съветската армия в Баку довежда до безпрецедентна трагедия в Азербайджан, в това число до голям брой убити. Действията на Съветската армия довеждат до създаването на ново гробище в центъра на Баку – „Алеята на шахидите“, където са погребани практически всички загинали по време на „Черния януари“ на 20 януари 1990 година.