Гърция се домогва до статут на зелен енергиен коридор

CHRYSSA LIAGGOU
4 November 2022

Според заместник-председателя на ADMIE Йоанис Маргарис оценката е, че 10-годишната инвестиционна програма на компанията ще увеличи капацитета на преносната система за звена за зелена енергия до приблизително 28 GW – от 17 GW днес, надхвърляйки целта от 25 GW, поставена в Националния енергиен и климатичен план (ESEK).

Снимка: ADMIE - Гърция

Гърция има за цел да се превърне в хъб за пренос на електроенергия, произведена от възобновяеми източници в Африка и Близкия изток към Централна и Западна Европа, на фона на стремежа на правителствата да намалят зависимостта си от руските изкопаеми горива. Идеята е зелените енергийни коридори да заменят тръбопроводите, които пресичат континента от изток на запад и от север на юг. Новите източници на зелена енергия за Европа се намират на юг и оттатък Средиземно море, в Северна Африка и Близкия изток, а пътят към Европа минава през Гърция.

Според скорошно проучване на ENTSO-E, Европейската мрежа от оператори на преносни системи за електроенергия, освен следващата вълна от очаквани инвестиции в трансгранични мрежи (23 гигавата до 2025 г.), навсякъде в Европа съществува необходимост от общо 64 GW допълнителен капацитет за [връзки] през повече от 50 граници до 2030 г. (https://eepublicdownloads.entsoe.eu/clean-documents/tyndp-documents/ent… ).

Според същото проучване производството на електроенергия от газ ще намалее със 75 тераватчаса годишно през 2040 година, докато избегнатото ограничаване на възобновяемата енергия ще достигне 42 TWh годишно през 2040 г.

Чрез своя независим оператор за пренос на енергия (ADMIE) Гърция вече започна подготовката на две стратегически международни връзки, които имат за цел да препозиционират страната като зелен енергиен коридор между Европа, Северна Африка и Близкия изток, а именно междусистемната връзка на Гърция с Кипър и Израел и Междусистемна връзка Гърция-Египет (GREGY).

Според последните доклади Гърция е предложила изграждането на кабел, който ще пренася електричество, произведено от възобновяеми източници, до Австрия и Южна Германия, където енергийната инфраструктура е ограничена от законите за защита на природата в региона Шварцвалд. Според гръцки служители кабелът, който ще има първоначален капацитет от 3 GW, който може да бъде увеличен до 9 GW, ще минава през Албания. След това кабелът ще премине през Черна гора, Хърватия и Словения, преди да стигне до Австрия и Южна Германия.

Алтернативно, подводен кабел трябва да свърже Албания със Словения и след това да продължи до Австрия и Южна Германия. Гърция вече е свързана с всички съседни страни, докато ADMIE планира да разшири съществуващите междусистемни връзки от двете страни на всяка граница.

Междувременно гръцкият оператор на електроенергийната мрежа изгражда втори енергиен интерконектор (междусистемна линия) между системите на Гърция и България, която ще утрои преносния капацитет между двете страни. Освен това се обмисля изграждането на втора енергийна връзка с Италия с капацитет до 1 GW, като по този начин ще се удвои капацитетът за обмен на електроенергия. Освен това ADMIE обмисля стартирането на втори проект за междусистемна електрическа връзка с Турция и Албания, както и надграждане на съществуващата връзка със Северна Македония, която сама по себе си е хъб за Западните Балкани.

„Международниата свързаност е решаващ параметър в диверсификацията на източниците на доставки за Гърция и Европа“, каза председателят и главен изпълнителен директор на ADMIE Манос Манусакис пред „Kathimerini“.

Той каза, че ADMIE се ангажира да отвори „нови и мощни енергийни коридори с Италия, Балканите, Северна Африка и Близкия изток, които биха превърнали [Гърция] в стратегически енергиен хъб и значително ще укрепят нейния потенциал за производство и износ на чиста енергия“.

Изграждането на интерконектора „EuroAsia“, 1214 километров подводен кабел, свързващ електрическите мрежи на Гърция, Кипър и Израел, получи безвъзмездна помощ от ЕС в размер на 657 милиона евро по Механизма за свързване на Европа (Connecting Europe Facility - CEF).

С бюджет в размер на 2,5 милиарда евро, връзката ще осигури мощност от 1 GW за трите страни по време на първоначалното си изпълнение. Проектът включва и изграждането на три конверторни станции, по една във всяка страна. Строителството на кипърската станция трябва да започне през следващите месеци.

Проектът ще бъде изпълнен на две фази: След като бъде завършена връзката с Крит, до 2029 година ще бъде изградена електрическа връзка между Кипър и Израел. Проектът ще сложи край на енергийната изолация на острова в Източното Средиземноморие и в същото време ще даде възможност за пренос на енергия между Близкия изток и континентална Европа.

Гърция-Египет

Междусистемната електрическа връзка Гърция-Египет в момента се проучва. ADMIE си сътрудничи тясно с мрежовия оператор на Египет EETC, за да гарантира техническата и финансова устойчивост на проекта. С бюджет възлизащ на 3,5 милиарда евро, проектът трябва да се основава на така нареченото предложение GREGY, представено от групата Copelouzos на Европейската комисия. Подводен кабел, простиращ се на 954 км от Египет до бреговете на Атика, обещава да пренася енергия с капацитет от 3 GW, от които една трета ще бъде предоставена на местните индустрии. Електропроводът трябва да може да вкара 700 MW в електрическите мрежи Гърция-Италия и Гърция-България.

Връзката между Атика и Крит напредва бързо

Изграждането на електрическата връзка между Крит и Атика напредва с бързи темпове. Електрическата връзка ще засили енергийната сигурност на южния остров и ще насърчи развитието на проекти за възобновяема енергия. Около 170 километра от първия електрически кабел досега са положени на морското дъно. Допълнително е инсталирана 670 километра инфраструктура от оптични кабели. ADMIE планира да положи втори подводен кабел с дължина 335 км до края на 2022 г. Целта е да завърши инсталирането на подводни кабели до средата на 2023 г. Междувременно се работи по междусистемната връзка Санторини-Наксос в Егейско море.

До края на 2022 г. правителството ще стартира търг за проекти за междусистемна връзка между Лаврио, в източна Атика, и островите Фолегандрос, Милос и Серифос. Очаква се тези проекти да бъдат завършени до 2024 година. ADMIE вече завърши изграждането на подводен електропровод, свързващ Евия, вторият по големина остров в Гърция, с по-малкия остров от Спорадите - Скиатос.

В момента ADMIE работи за подмяна на електрическата връзка между Актио и Превеза в Западна Гърция, докато работите по надграждане на връзката между Килини и Йонийския остров Закинтос трябва да започнат скоро. ADMIE планира да похарчи около 100 милиона евро за модернизиране на инфраструктурата си в Йонийско море до 2025 година.

Според заместник-председателя на ADMIE Йоанис Маргарис оценката е, че 10-годишната инвестиционна програма на компанията ще увеличи капацитета на преносната система за звена за зелена енергия до приблизително 28 GW – от 17 GW днес, надхвърляйки целта от 25 GW, поставена в Националния енергиен и климатичен план (ESEK).

Източник: https://www.ekathimerini.com/economy/1197094/greece-eyes-green-energy-c…