„Търговските, регулаторните и техническите елементи тепърва ще бъдат въведени и ще повлияят върху развитието на търсенето и ефективността на пазара. TAP може да транспортира биометан с минимални технически корекции в рамките на съществуващата си инфраструктура. Ние продължаваме да наблюдаваме развитието на законодателството за биометан в страните, в които работим“, е заявил управляващият директор на TAP.
Снимка: Скрийншот от MF Milano Finanza - CNBC
Трансадриатическият тръбопровод (TAP) може да започне транспортирането на биометан с минимални технически промени в съществуващата инфраструктура.
Това е съобщил в ексклузивно интервю за информационна агенция „Trend“, управляващият директор на TAP Лука Скиепати.
„Ние си сътрудничим активно с нашите акционери, ключови доставчици и с отрасъла като цяло, тъй като очакваме, че с течение на времето инвестициите в надграждане на съоръженията и процентът на транспортиран водород постепенно ще нарастват, за да отговорят на изискванията на пазара на водород и съответните регулаторни стандарти“, e казал управляващият директор на TAP.
Скиепати също така е припомнил, че миналата година влезе в сила „Газовият пакет“ на Европейската комисия – набор от законодателни реформи, насочени към декарбонизиране на газовия пазар на ЕС и към насърчаване на използването на възобновяеми и нисковъглеродни газове като водород и биометан. Съгласно новите правила държавите-членки на ЕС имат до 22 месеца, за транспониране на директивата в националните си законодателства.
„Търговските, регулаторните и техническите елементи тепърва ще бъдат въведени и ще повлияят върху развитието на търсенето и ефективността на пазара. TAP може да транспортира биометан с минимални технически корекции в рамките на съществуващата си инфраструктура. Ние продължаваме да наблюдаваме развитието на законодателството за биометан в страните, в които работим“, е добавил управляващият директор на TAP.
Трябва да се отбележи, че Трансадриатическият газопровод, който е европейската част на Южния газов коридор, доставя годишно 8 милиарда кубически метра газ за Италия и по един милиард кубически метра газ за Гърция и България.
На 31 декември 2020 г. започнаха доставките на азербайджански газ за Европа по Южния газов коридор. Чрез TAP Азербайджан изнася своя природен газ за европейския пазар чрез тръбопроводи за първи път в историята. С директен достъп до европейския пазар, който е най-големият вносител на природен газ в света, Азербайджан разнообрази възможностите си за износ.
Източник: https://www.trend.az/business/green-economy/3984327.html